Кіберагресія стала серйозним викликом для глобальної безпеки та невід'ємною частиною сучасної війни. Розробка міжнародних правил часто не встигає за появою нових кіберзагроз, що ускладнює ефективну протидію.
Досвід України у протидії російській кіберагресії є важливим для формування нових підходів – як у політичному, так і у військовому вимірах. Саме тому Рада економічної безпеки України підготувала аналітичну записку з рекомендаціями для основних стейкхолдерів.
На думку РЕБ, дедалі більшого значення набуває стратегія позбавлення авторитарних режимів інструментів для здійснення кіберагресії. Це включає запровадження контрзаходів, притягнення до відповідальності за кібератаки не лише хакерських груп, а й держав, а також поступове застосування секторальних санкцій та посилення контролю за ланцюгами постачання програмного забезпечення та інших технологій.
Важливу роль у цьому процесі відіграють приватні компанії. Відповідальне ставлення бізнесу та всебічний діалог між урядами та приватним сектором є ключовими для ефективного захисту від кіберзагроз.
Солідарність як головний принцип сучасної кібердипломатії має бути спрямована на дві основні цілі. По-перше, це спільне переслідування порушників за акти кіберагресії та воєнні злочини. По-друге, це формування червоних ліній щодо масштабних кібератак на об’єкти критичної інфраструктури.
Детальніше з рекомендаціями РЕБ можна ознайомитися в прикріпленому документі.