США проти Китаю, Воткінський завод без верстатів, російські танкери з підробленими документами — Санкційний дайджест #12

12:00, 05.04.2025
card-img

Іран постачав зброю Росії через європейські порти  

Іранські вантажні контейнеровози вели шпигунську діяльність на користь єменських хуситів, а також брали участь у транспортуванні зброї та її компонентів до Сирії та Росії, повідомила Служба зовнішньої розвідки України. Судна здійснювали доставку зброї, прикриваючись легальним постачанням комерційних вантажів до європейських портів. 

Аналіз даних про судноплавство показує, що з червня 2022 року по жовтень 2024 року шість іранських вантажних кораблів щонайменше 27 разів заходили в порт Латакії, Сирія, під час рейсу між Іраном і Антверпеном. Контейнеровози Azargoun і Artam у січні та лютому 2023 року також заходили в порт Новоросійськ, а судно Shiba, ймовірно, було залучено до передавання хуситам координат міжнародних кораблів.  

«Воткінський завод» залишився без верстата з ЧПК  

«Воткінський завод», виробник ракет «Тополь-М», планував отримати п’ятиосьовий фрезерний верстат за 230 млн рублів, обладнаний системою керування Siemens. Договір на постачання уклали ще в травні 2023 року. Однак посередник — «Уральська станочная компанія» запропонував розірвати угоду через неможливість поставки внаслідок несприятливої зовнішньополітичної ситуації та міжнародних санкцій. 

Фальшиві страхові сертифікати для російських танкерів  

Не менше 76 російських танкерів змогли обійти міжнародні санкції завдяки використанню фальшивих страхових сертифікатів. Схема за участю приватної компанії полягала в оформленні підроблених документів, що дозволяло танкерам безперешкодно переміщатися в акваторіях держав-членів НАТО, йдеться в розслідуванні Danwatch.  

Запуск EU Sanctions Helpdesk 

Європейська комісія запустила EU Sanctions Helpdesk — безкоштовний сервіс для європейських малих та середніх підприємств, що надає персоналізовану підтримку у дотриманні санкційних вимог. Підприємства отримують допомогу у проведенні перевірок та зниженні ризиків, пов'язаних із їх порушенням. Нині ЄС застосовує понад 40 санкційних режимів в усьому світі. 

Санкції США проти китайського НПЗ  

Адміністрація Дональда Трампа вперше запровадила санкції проти китайського нафтопереробного заводу за купівлю підсанкційної нафти з Ірану. 20 березня Міністерство фінансів США внесло компанію Shandong Shouguang Luqing Petrochemical до чорного списку. 

Це може мати побічний ефект на постачання російської нафти, оскільки провінція Шаньдун є центром обробки сировини для китайських компаній, які раніше активно використовували російську нафту. 

Санкції проти росіян, що допомагають хуситам  

США внесли до санкційних списків чотирьох російських фізичних осіб, три юридичні особи та один суховантаж. Водночас зі списку санкцій виключили Карину Ротенберг — дружину Бориса Ротенберга. 

Зокрема, до санкційного списку США потрапили моряки Юрій Бєляков і В’ячеслав Віданов. За даними української влади, це капітани судна Zafar, яке брало участь у транспортуванні українського зерна з Криму. Російські особи допомагали єменським хуситам закуповувати зброю, через що й потрапили під американські санкції. 

Сенатори США хочуть посилення санкцій проти РФ 

Група з 50 сенаторів США закликає до посилення санкцій проти Росії. Згідно з інформацією Bloomberg, законодавці розглядають можливість введення додаткових заходів, зокрема запровадження митних тарифів до 500% на товари з країн, що закуповують російські енергоносії. 

Ще більше новин читайте у Моніторингу російського інформаційного простору в прикріпленому файлі. 

Поділитись