Новотроїцький завод хромових сполук (НЗХС) зупинився через санкції
Одне з найбільших російських підприємств оголосило про зупинку виробництва з 14 березня через нестачу сировини, зумовлену західними санкціями. Завод був одним із найбільших у РФ постачальників хрому та хромових сполук, критично важливих для виготовлення та ремонту артилерії. Раніше Рада економічної безпеки пояснювала критичність постачання хрому до РФ, а тепер ми бачимо результат санкцій, запроваджених США та ЄС.
Адміністрація Трампа посилює тиск на РФ
США не продовжили ліцензію 8L, яка дозволяла російським банкам проводити платежі за енергоносії через американські платіжні системи. Це може ускладнити міжнародні операції з купівлі російської нафти й потенційно підвищити ціни на енергоринку.
Відтепер повні блокувальні санкції, без винятків, діють щодо 9 російських банків: ВЕБ, Сбербанк, ФК «Открытие», ВТБ, Совкомбанк, Альфа-банк, Росбанк, банк «Зенит» та банк «Санкт-Петербург». Це ж рішення поширюється на Центробанк РФ і Національний кліринговий центр — ключову розрахункову структуру Московської біржі.
ЄС продовжив санкції проти РФ
Євросоюз на шість місяців продовжив дію санкцій проти 2400 фізичних і юридичних осіб, попри початкові заперечення Угорщини. Будапешт відмовився від блокування після вилучення з санкційного списку кількох осіб, зокрема Гульбахор Ісмаїлової, В'ячеслава Моше Кантора та Михайла Дегтярьова. У разі непродовження санкцій існувала загроза розмороження близько 60 мільярдів євро російських активів на території ЄС.
Російський експорт зброї скоротився на 64% – SIPRI
За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), у період з 2020 по 2024 рік експорт російського озброєння скоротився на 64% через санкції Заходу та інтенсивне використання зброї в Україні. Індія, традиційно найбільший покупець, зменшила закупівлі російського озброєння з понад 70% до 36%, водночас збільшивши їх у Франції до 33%.
Росія продовжує закуповувати західні мікросхеми через Китай і Гонконг
Попри санкційні обмеження, російська військова промисловість продовжує отримувати критично важливі західні мікросхеми через посередників у Китаї та Гонконгу. Журналісти Kyiv Independent виявили, що гонконгські компанії Analog Technology та Icscan Electronic, а також китайська Berton Electronics регулярно постачають компоненти для російського холдингу «Роселектроніка». Ці деталі зрештою використовуються у виробництві озброєнь, зокрема проти України.
РФ використовує танкери з санкційних списків для експорту нафти
Москва відновила використання суден, які потрапили під санкції США. Вперше за понад рік три підсанкційні танкери завантажили російську нафту й вирушили з російських портів до Китаю. Це дозволило Росії оптимізувати витрати на транспортування та зменшити вплив санкцій на нафтові доходи.
США відмовилися створювати спецгрупу G7 проти «тіньового флоту» РФ
Адміністрація президента США Дональда Трампа заблокувала канадську ініціативу створити спецгрупу в рамках G7 для боротьби з російським «тіньовим флотом», який використовується для обходу нафтових санкцій. За даними Bloomberg, причиною стала зміна підходів адміністрації Трампа до роботи міжнародних інституцій.
Goldman Sachs і JPMorgan знову почали пропонувати активи, прив’язані до рубля
Американські фінансові корпорації Goldman Sachs і JPMorgan пропонують своїм клієнтам інвестиції, прив’язані до курсу російського рубля. Аналітики цих банків прогнозують подальше зміцнення рубля, який із початку 2025 року вже зріс на 20%. Як пише Bloomberg, це відбувається на тлі потепління російсько-американських відносин.
Найбільші німецькі компанії відмовляються повертатися до Росії, навіть без санкцій
Попри переговори Росії зі США, великі німецькі корпорації Volkswagen, Siemens, Bosch та Adidas заявили, що не повернуться на російський ринок навіть у разі повного зняття санкцій. Особливо категоричною є позиція компанії Trumpf, яка заявила, що відновлення діяльності у РФ неможливе за жодних умов. Основна причина – високі політичні та економічні ризики.
Якщо РФ не погодиться на припинення вогню, США посилять санкції
Американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем попередив Росію про можливе запровадження нових санкцій у разі відмови Кремля від 30-денного припинення вогню, запропонованого Вашингтоном. Грем зазначив, що нові обмеження можуть стосуватися не лише РФ, а й держав, які продовжують купувати російську нафту, газ та уран.
Ще більше новин читайте в Моніторингу російського інформаційного простору у прикріпленому файлі.