ПІДСУМКИ МОНІТОРИНГУ ВИКОНАННЯ АНТИРОСІЙСЬКИХ САНКЦІЙ ТА ТЕНДЕНЦІЇ ЕФЕКТИВНОЇ ПРОТИДІЇ АГРЕСИВНІЙ ПОЛІТИЦІ МОСКВИ

12:00, 08.09.2022
card-img

1. Санкції проти Росії впроваджуються на належному рівні, про що свідчить реакція Москви та спроби їх зупинити.

2. Їхня ефективність залежить від урядів та сформованих коаліцій між урядовим, громадянським та бізнес-секторами.

3. РЕБ фокусується на роботі з компаніями з оборонного сектору, виробництва легкого пакування та ІТ. Цілями РЕБ є компанії, які продовжують постачати кошти та технології до Росії, незважаючи на їхні заяви про «вихід з ринку».

Оскільки війна переходить у затяжну фазу, надзвичайно важливо запровадити нові санкції проти Росії та ретельно та беззастережно дотримуватися запроваджених. Росія вже вчиться в Ірану обходити санкції через залучення так званих нейтральних держав.

Жорстка реакція Москви доводить ефективність санкційної політики. Деякі незалежні російські економісти визнають, що санкції призведуть до тривалої економічної рецесії в державі-агресорі, яка матиме більший вплив, ніж криза початку 1990-х років.

Про діяльність РЕБ у серпні

Оскільки суспільство засуджує жахливу війну Росії проти України, деякі компанії працюють на ринку держави-агресора приховано. Місія РЕБ полягає у виявленні невідповідностей і розгортанні адвокаційних кампаній, щоб спонукати організації дотримуватись режиму санкцій і блокувати постачання фінансових ресурсів і технологій до Росії.

РЕБ опублікував результати розслідування роботи швейцарських компаній GF Machining Solutions, Fritz Studer AG, Codere SA, Sylvac SA і Galika AG. Завдяки співпраці з російськими замовниками численні технології європейських виробників потрапили на російські підприємства військово-промислового комплексу.

Експерти РЕБ дослідили залежність російського оборонного комплексу від новітніх західних технологій на прикладі німецького бізнесу:

Walter AG (Німеччина) постачала свою продукцію на російський завод «Маяк», який виробляє ядерну зброю та ізотопи, а також на російські підприємства, які виготовляють ракетні установки, танки та командні пункти для ракетних військ стратегічного призначення;

Schunk GmbH & Co. KG (Німеччина) співпрацює з російськими заводами, які виробляють бойові та цивільні літаки, а також ракетні комплекси;

Kemmler GmbH також допомагає російському ВПК, надаючи обладнання для заводів «Уралмашзавод», «Маяк» і машинобудівного заводу імені Воткіна. Останній виготовляє ракети «Тополь-М», які є основою ядерного щита Росії. Крім того, німецька компанія субсидує концерн «Калашников», який виробляє 90% російського ринку стрілецької зброї, ОКБ «Новатор», яке виробляє зенітні комплекси, і Ступинський машинобудівний завод, який виробляє двигуни для вертольотів.

Діяльність DMG Mori (Німеччина) також розслідується аналітиками та дослідниками РЕБ. Незважаючи на офіційний вихід з російського ринку, компанія не припинила обслуговування більшої частини свого обладнання на російських заводах. Ще один тривожний факт полягає в тому, що підприємства російського промислового комплексу, в основному Обухівська фабрика, відкрито шукають фахівців, які можуть працювати на верстатах DMG MORI.

Світовий лідер у виробництві упакування та паперу Mondi (Великобританія) також продовжує роботу в Росії. Там компанія володіє заводом з виробництва целюлози, пакувального паперу та високоякісного паперу АТ «Монді СЛПК» і трьома переробними підприємствами ТОВ «Монді Араміль», ТОВ «Монді Переяславль», ТОВ «Монді Лебедянь» . Також у компанії працює понад 5300 співробітників у Росії. Незважаючи на заяву компанії про вихід з ринку, заводи продовжують працювати. Продаж одного з них – Mondi SLPK – олігарху, близькому до російського уряду, ймовірно, буде частково субсидований російською владою для збереження життєво важливих виробничих потужностей.

OpenWay Group, транснаціональна компанія, яка розробляє і надає у користування систему Way4, платформу для цифрового банкінгу та управління всіма платіжними сервісами та інструментами, продовжує роботу на російському ринку. Технологія Way4 покладена в основу російської платіжної системи «МИР», представленої після виходу з російського ринку Visa і Mastercard. Серед їхніх клієнтів підсанкційні Сбербанк, Альфа-Банк, ВЕБ.РФ, Російський банк розвитку регіонів, ВТБ Банк, Банк Москви, Роснефть, Лукойл (Licard).

Нарешті історії успіху серпня – Dell і Trafigura.

Dell Technologies заявила, що припинила всі операції в Росії після закриття своїх офісів на початку цього місяця, таким чином ставши останньою західною компанією, яка залишила Росію на фоні повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Trafigura, світовий трейдер сировинних товарів, заявив, що продав свої 10% акцій у великому російському проєкті Vostok Oil з Сибіру торговій фірмі Nord Axis, що зареєстрована у Гонконзі. Trafigura придбала неопераційну частку у величезному підприємстві в грудні 2020 року в рамках справи, яка включала довгострокову угоду про реалізацію нафти. У своєму річному звіті за 2021 рік компанія заявила, що вона повністю списала свою частку в «Восток» після того, як вклала в угоду початкові 1,5 мільярда євро (1,51 мільярда доларів) власного капіталу, які пізніше були підкріплені борговим фінансуванням до загальної суми 7 мільярдів євро ($7,05 млрд).

Рада економічної безпеки України продовжить аналіз впливу санкцій на агресивну поведінку Росії.

Слідкуйте за нами Наш сайт/Facebook/Twitter/LinkedIn

•          Підписуйтесь на нашу розсилку secretary@reb.org.ua

•          Якщо вам потрібна буде додаткова інформація, пишіть:

Голова РЕБ Роман Вибрановський vybranovskyi@reb.org.ua,

Експерти РЕБ Ілона Хмельова khmeleva@reb.org.ua

Поділитись