1. Санкції проти Росії впроваджуються на належному рівні, про що свідчить реакція Москви та спроби їх зупинити.
2. Їхня ефективність залежить від урядів та сформованих коаліцій між урядовим, громадянським та бізнес-секторами.
3. РЕБ фокусується на роботі з компаніями з оборонного сектору, виробництва легкого пакування та ІТ. Цілями РЕБ є компанії, які продовжують постачати кошти та технології до Росії, незважаючи на їхні заяви про «вихід з ринку».
Оскільки війна переходить у затяжну фазу, надзвичайно важливо запровадити нові санкції проти Росії та ретельно та беззастережно дотримуватися запроваджених. Росія вже вчиться в Ірану обходити санкції через залучення так званих нейтральних держав.
Жорстка реакція Москви доводить ефективність санкційної політики. Деякі незалежні російські економісти визнають, що санкції призведуть до тривалої економічної рецесії в державі-агресорі, яка матиме більший вплив, ніж криза початку 1990-х років.
Про діяльність РЕБ у серпні
Оскільки суспільство засуджує жахливу війну Росії проти України, деякі компанії працюють на ринку держави-агресора приховано. Місія РЕБ полягає у виявленні невідповідностей і розгортанні адвокаційних кампаній, щоб спонукати організації дотримуватись режиму санкцій і блокувати постачання фінансових ресурсів і технологій до Росії.
РЕБ опублікував результати розслідування роботи швейцарських компаній GF Machining Solutions, Fritz Studer AG, Codere SA, Sylvac SA і Galika AG. Завдяки співпраці з російськими замовниками численні технології європейських виробників потрапили на російські підприємства військово-промислового комплексу.
Експерти РЕБ дослідили залежність російського оборонного комплексу від новітніх західних технологій на прикладі німецького бізнесу:
– Walter AG (Німеччина) постачала свою продукцію на російський завод «Маяк», який виробляє ядерну зброю та ізотопи, а також на російські підприємства, які виготовляють ракетні установки, танки та командні пункти для ракетних військ стратегічного призначення;
– Schunk GmbH & Co. KG (Німеччина) співпрацює з російськими заводами, які виробляють бойові та цивільні літаки, а також ракетні комплекси;
– Kemmler GmbH також допомагає російському ВПК, надаючи обладнання для заводів «Уралмашзавод», «Маяк» і машинобудівного заводу імені Воткіна. Останній виготовляє ракети «Тополь-М», які є основою ядерного щита Росії. Крім того, німецька компанія субсидує концерн «Калашников», який виробляє 90% російського ринку стрілецької зброї, ОКБ «Новатор», яке виробляє зенітні комплекси, і Ступинський машинобудівний завод, який виробляє двигуни для вертольотів.
Діяльність DMG Mori (Німеччина) також розслідується аналітиками та дослідниками РЕБ. Незважаючи на офіційний вихід з російського ринку, компанія не припинила обслуговування більшої частини свого обладнання на російських заводах. Ще один тривожний факт полягає в тому, що підприємства російського промислового комплексу, в основному Обухівська фабрика, відкрито шукають фахівців, які можуть працювати на верстатах DMG MORI.
Світовий лідер у виробництві упакування та паперу Mondi (Великобританія) також продовжує роботу в Росії. Там компанія володіє заводом з виробництва целюлози, пакувального паперу та високоякісного паперу АТ «Монді СЛПК» і трьома переробними підприємствами ТОВ «Монді Араміль», ТОВ «Монді Переяславль», ТОВ «Монді Лебедянь» . Також у компанії працює понад 5300 співробітників у Росії. Незважаючи на заяву компанії про вихід з ринку, заводи продовжують працювати. Продаж одного з них – Mondi SLPK – олігарху, близькому до російського уряду, ймовірно, буде частково субсидований російською владою для збереження життєво важливих виробничих потужностей.
OpenWay Group, транснаціональна компанія, яка розробляє і надає у користування систему Way4, платформу для цифрового банкінгу та управління всіма платіжними сервісами та інструментами, продовжує роботу на російському ринку. Технологія Way4 покладена в основу російської платіжної системи «МИР», представленої після виходу з російського ринку Visa і Mastercard. Серед їхніх клієнтів підсанкційні Сбербанк, Альфа-Банк, ВЕБ.РФ, Російський банк розвитку регіонів, ВТБ Банк, Банк Москви, Роснефть, Лукойл (Licard).
Нарешті історії успіху серпня – Dell і Trafigura.
Dell Technologies заявила, що припинила всі операції в Росії після закриття своїх офісів на початку цього місяця, таким чином ставши останньою західною компанією, яка залишила Росію на фоні повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Trafigura, світовий трейдер сировинних товарів, заявив, що продав свої 10% акцій у великому російському проєкті Vostok Oil з Сибіру торговій фірмі Nord Axis, що зареєстрована у Гонконзі. Trafigura придбала неопераційну частку у величезному підприємстві в грудні 2020 року в рамках справи, яка включала довгострокову угоду про реалізацію нафти. У своєму річному звіті за 2021 рік компанія заявила, що вона повністю списала свою частку в «Восток» після того, як вклала в угоду початкові 1,5 мільярда євро (1,51 мільярда доларів) власного капіталу, які пізніше були підкріплені борговим фінансуванням до загальної суми 7 мільярдів євро ($7,05 млрд).
Рада економічної безпеки України продовжить аналіз впливу санкцій на агресивну поведінку Росії.
Слідкуйте за нами Наш сайт/Facebook/Twitter/LinkedIn
• Підписуйтесь на нашу розсилку secretary@reb.org.ua
• Якщо вам потрібна буде додаткова інформація, пишіть:
Голова РЕБ Роман Вибрановський vybranovskyi@reb.org.ua,
Експерти РЕБ Ілона Хмельова khmeleva@reb.org.ua