ЗАЯВА РАДИ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ ЩОДО ВІДПОВІДІ КОМПАНІЇ HAAS AUTOMATION НА СЮЖЕТ ТЕЛЕКАНАЛУ PBS

16:39, 20.03.2023
card-img

20 березня 2023 року

До уваги зацікавлених осіб!

Рада економічної безпеки України висловлює вдячність компанії Haas Automation за оперативну реакцію на репортаж телеканалу PBS від 14 березня 2023 року щодо її діяльності на російському ринку. Рада економічної безпеки України також вдячна Haas Automation за засудження повномасштабного російського вторгнення 2022 року. Разом з цим, заява та роз’яснення Haas Automation щодо її діяльності у Російській Федерації у відповідь на вищезгаданий репортаж все ще не дає відповіді на численні питання дотичні до даної теми. 

З огляду на вищезазначене, ми хотіли б ще раз висловити нашу стурбованість і звернутися до Haas Automation з проханням надати детальнішу відповідь щодо означених проблем. Аргументи, наведені Радоюекономічної безпеки України, ґрунтуються на інформації про діяльність Haas на російському ринку з відкритих джерел. Зважаючи на це, Рада економічної безпеки України запрошує Haas Automation до діалогудля конкретизації та верифікації цих даних. 

По-перше, ми хотіли б наголосити, що Рада економічної безпеки України усвідомлює специфіку бізнес-моделі Haas Automation, яка спирається на офіційних дистриб’юторів, одним з яких є російська компанія “Абамет”. Згідно з інформацією з відкритих джерел, компанії почали співпрацювати ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну – щонайменше у 2015 році. Разом з цим, “Абамет” має тривалий досвід участі у державних закупівлях для російського військово-промислового комплексу — зокрема, дистриб’ютор співпрацював з суб’єктами, які потрапили під санкції ще після анексії Криму в 2014 році та початку війни на Донбасі. Цю інформацію РЕБ також отримала з відкритих джерел. Враховуючи той факт, що “Абамет” відкрито займається постачаннями для російського військового комплексу, ми звертаємось до Haas Automation з проханням надати детальну інформацію щодо обізнаності компанії щодо кінцевих споживачів її продукції, а також діяльності “Абамет” у сфері виконання російських державних закупівель.По-друге, про офіційний розрив ділових відносин між  компаніями “Абамет” і Haas Automation РЕБ відомо виключно з заяв останньої. Наразі “Абамет” продовжує продавати верстати, запасні частини та деталі під брендом Haas, а торгові документи свідчать про кілька закупівель, здійснених після 24 лютого 2022 року. Таким чином, наразі бракує остаточних доказів розриву відносин між компаніями. На додачу до наявного листа, який підтверджує особливі відносини між Haas Automation та “Абамет” незадовго до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну (січень 2022 року), РЕБ вважає доцільним оприлюднення будь-яких юридичних документів і доказів припинення співпраці між Haas Automation і Abamet Group.По-третє, Рада економічної безпеки України підняла питання щодо поставок продукції під брендом Haas після початку повномасштабного вторгнення спираючись на відкриті дані — однак вони містять небагато інформації про умови та нюанси торгових відносин між Haas Automation і “Абамет”. Тому для зʼясування і уточнення термінів та юридичного статусу закупівель, представлених у відкритих торгових реєстрах, ми звертаємось до Haas Automation з проханням надати детальний аналіз та документальне підтвердження зазначених поставок.

Крім того, з заяви компанії випливає, що вона зобов'язується сертифікувати та санкціонувати кожну покупку, здійснену через широку мережу дистриб'юторів. Разом з цим, Haas Automation визнає, що будь-який дистриб'ютор Haas, з будь-якої країни, міг поставити 18 верстатів ("якщо будь-які поставки верстатів або компонентів виробництва Haas відбулися після 3 березня 2022 року, такі поставки були здійснені без відома Haas, компанією “Абамет” або одним з численних клієнтів Haas по всьому світу"). З огляду на це, вважаємо доцільним, щоб компанія Haas Automation провела внутрішнє розслідування щодо закупівель під брендом компанії, здійснених після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Це допоможе запобігти подальшим порушенням комплаєнсу та зазначеної раніше позиції компанії.

Рада економічної безпеки України підтримує рішення Haas припинити спонсорування гоночної команди Формула-1 Haas російською компанією. Користуючись нагодою, РЕБ також висловлює щиру подяку уряду та народу Сполучених Штатів Америки за неоціненну підтримку, яку вони надають українцям у ці важкі часи. Рада економічної безпеки України не ставить собі за ціль підірвати репутацію Haas Automation — навпаки, наша основна місія полягає в тому, щоб позбавити Російську Федерацію будь-яких засобів для продовження цієї війни, яка становить загрозу глобальній безпеці та підриває ті засадничі принципи, на яких побудований вільний світ. Тому ми прагнемо привернути увагу Haas до потенційних порушень всередині компанії або ухилення від санкцій і започаткувати співпрацю, щоб захистити наші спільні цінності.

Рада економічної безпеки України

Поділитись