Верстати з ЧПК 2.0. | Згортання російського військового виробництва

14:28, 22.11.2023
card-img

У жовтні цього року Рада економічної безпеки України опублікувала першу доповідь про роль західних верстатів з ЧПК в російському ОПК.

Після місяця ще більш глибокого аналізу та дослідження проблеми, а також на основі тісного спілкування з державними зацікавленими сторонами та експертами в цій галузі, РЕБ представляє оновлену версію свого попереднього дослідження.

У новому офіційному документі представлені додаткові дані та ідеї, а також докладні та вичерпні рекомендації щодо вирішення проблеми. Тим не менш, ключовий висновок залишається незмінним. Верстати з ЧПК – це стратегічний стрижень російської військової промисловості та вікно можливостей для спроб зупинити агресора.

З коротким викладом і повним дослідженням можна ознайомитися нижче.

Будучи повністю автоматизованими промисловими інструментами, які майже не потребують втручання людини, верстати з числовим програмним керуванням (ЧПК) зробили революцію у виробничих процесах у всьому світі. Сьогодні верстати з ЧПК пропонують промисловим виробникам найвищу точність, ефективність і стійкість, що робить їх незамінним і економічно ефективним методом виробництва складних компонентів незалежно від кінцевого продукту.

Верстати з ЧПК використовуються в різних галузях промисловості, сприяючи виробництву складних і високоточних компонентів, від деталей літаків і суден до хірургічних інструментів, ортопедичних імплантатів і т.д.

Завдяки своїм унікальним характеристикам і точності верстати з ЧПК широко використовуються у військовому виробництві по всьому світу, особливо у виробництві корпусів зброї, деталей літаків, внутрішніх компонентів ракет, компонентів БПЛА, критичної мікроелектроніки тощо. Важко або навіть неможливо знайти вид сучасної зброї, для виробництва якої не потрібно використовувати верстати з ЧПК.

Зважаючи на це, окремі типи верстатів з ЧПК, залежно від рівня їх точності або особливостей, відносяться до товарів подвійного призначення. На жаль, такі обмеження не є вичерпними. Багато типів ЧПК досі не підпадають під експортний контроль. Існуючі національні та міжнародні норми та обмеження продовжують націлюватися на характеристики високої точності, виключаючи менш точні верстати з ЧПК, які часто використовуються у військових цілях. У поєднанні з постійними спробами ухилитися, ці лазівки залишають сектор ЧПК недостатньо контрольованим.

Проте можливість та інструменти для такого контролю все ще залишаються. Більшість світового експорту верстатів з ЧПК походить лише з кількох розвинених країн Західної Європи та Східної Азії, зокрема Швейцарії, Італії, Німеччини та Японії, причому останні дві є однозначними світовими лідерами галузі. Сполучене Королівство та Сполучені Штати, хоч і стали свідками зниження своїх промислових виробничих потужностей, зберігають свої позиції серед найбільших виробників і споживачів ЧПК у всьому світі. Тайвань і Південна Корея успішно скорочують технологічне відставання від найбільших гравців на ринку.

Така відносна монополія західних країн і союзників на ринку верстатів з ЧПК робить інші країни та їх галузі залежними від імпортного обладнання. Однією з таких країн є Російська Федерація.

Залежність Росії від іноземних верстатів з ЧПК (70%) і їх компонентів (80-95%) розвивалася і поглиблювалася роками. Її джерела – відсутність вітчизняного машинобудування з ЧПК та інші фактори, такі як розмір ринку, економічні зміни в 1990-х роках, брак кваліфікованих кадрів. Незважаючи на кілька спроб імпортозаміщення, загальна залежність російської промисловості від західного обладнання з ЧПУ зберігається і донині, причому найбільше вражає військово-промисловий комплекс.

Основним споживачем верстатів з ЧПК в Російській Федерації є виробники зброї. Від 70% до 80% всієї техніки в Росії використовується військовим комплексом. Така залежність дає унікальну можливість для західних і західних союзників використовувати стратегічну вразливість агресора для стримування його військового потенціалу.

Так само чи навіть більш важливим у довгостроковій перспективі є той факт, що Російська Федерація не єдина держава-ізгой, для якої «монополія» західних країн і країн-союзників на ринку ЧПК є вразливою. Іран, Північна Корея та Китай мають схожу залежність у різному ступені.

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну виявило слабкі сторони залежності Росії (як і інших держав-ізгоїв) від верстатів з ЧПК, компонентів і програмного забезпечення Заходу та західних союзників. Однак, незважаючи на санкції та експортний контроль, російський ринок верстатів з ЧПК залишався стабільним у 2022 році, що викликало занепокоєння щодо ефективності цих заходів. Отже, російський військовий комплекс зберіг доступ до критичної техніки. Така ж ситуація може бути з іранськими, китайськими та північнокорейськими виробниками зброї.

Ключові фактори, що сприяють постійному доступу Росії до іноземних верстатів і технологій з ЧПК, включають недоліки експортного контролю, тіньовий імпорт і схеми ухилення від санкцій, а також поблажливе та застаріле дотримання виробниками верстатів з ЧПК.

Ще більш вирішальним фактором є недостатня спроможність правоохоронних органів, а також недостатня їхня зосередженість на посиленні залежності Росії від західної машини. Будучи ключовим і слабким місцем російської військової промисловості, а також використовуються у виробництві всіх видів сучасної зброї, верстати з ЧПК разом з їх глобальними ланцюжками поставок все ще залишаються лише однією з численних цілей у списку відповідних національних органи виконавчої влади.

Щоб подолати всі ці виклики, уряди та представники ринку повинні вжити низку конкретних заходів. Зокрема, держави повинні посилити свої національні правила експорту, колективно переглянути міжнародний режим експортного контролю в секторі верстатів з ЧПК, посилити відповідальність для виробників, які не контролюють свої ланцюжки поставок, запустити повноцінне технологічне відокремлення від порушників міжнародного права, а також регулярно й систематично переслідувати посередників і закупівельні компанії, відповідальні за незаконне постачання верстатів з ЧПК та їх компонентів.

Рекомендації для виробників ЧПК переважно спрямовані на зміну їхнього підходу до документального оформлення, виконання вимог відповідності та практик КМП (виявлення клієнта), що включає впровадження обов’язкових систем віддаленого управління для обладнання ЧПК, контроль за сірими імпортами їхньої продукції, повідомлення про несанкціонованих та безвідповідальних перепродавців, переорієнтація на ризик-орієнтований підхід, проведення торгів виключно з авторизованими партнерами, забезпечення чітких правил відповідності, відмова від роботи на санкційних ринках та впровадження позначок обхіду санкцій.

Ці рекомендації спрямовані на підвищення ефективності експортного контролю, зменшення вразливості до ухилення від санкцій та створення більш відповідального та безпечного середовища для міжнародної торгівлі технологіями подвійного призначення, зокрема верстатами з ЧПК та відповідними компонентами. Ці рекомендації є універсальними та спрямовані на недопущення придбання верстатів і технологій з ЧПК державами-порушниками міжнародного права, терористичними групами та незаконними збройними формуваннями.

Поділитись