Попри жорсткі санкції, технології та техніка із Заходу продовжують потрапляти в російський ВПК. Як прогалини в санкційному режимі працюють на практиці?
У березні цього року Радник РЕБ Денис Гутик мав змогу поспілкуватися із журналістами німецького телеканалу ZDF. Тема – верстати з ЧПК та їх постачання на військові заводи у РФ. Чотири місяці по тому журналісти Майя Гельмер та Себастьян Юст опублікували вражаюче розслідування, де не просто пояснили важливість верстатів з ЧПК для ВПК РФ, але й на власному прикладі показали, як такі верстати потрапляють на підсанкційні заводи.
Використовуючи відео матеріали з російських військових підприємств, репортери ZDF ідентифікували верстати німецько-японського бренду DMG MORI на виробничому цеху Концерну Калашніков, а також обладнання німецько-американського виробника Niles-Simmons-Hegenscheidt на заводі “Уралтрак”, де виготовляють танкові двигуни.
Лідер світового ринку верстатів з ЧПК DMG Mori на запит журналістів не відповів. А от у Niles-Simmons заявили, що їхнє обладнання було експортоване до Росії ще у 2021 році, але не для потреб виробників зброї, а для цивільних цілей та цивільних підприємств.
Проте основним виправданням, на яке посилаються як самі виробники німецьких верстатів, так і Управління з економіки на експортного контролю Німеччини (BAFA), є використання так званих сертифікатів кінцевого споживача, що є не більш ніж шматком паперу, на якому російський імпортер, або посередник з третіх країн засвідчують, що саме вони є фінальними користувачами обладнання та не збираються його перепродавати чи реекспортувати.
Журналісти ZDF вирішили провести власний експеримент і подали заявку на експортну ліцензію в BAFA в грудні 2023 року. За легендою вони хотіли відправити до Москви 10 товарів подвійного призначення, серед яких – дрон, батарейки та бінокль. BAFA у відповідь надіслала форму, в якій запитувалося, чи буде товар використовуватися у військових цілях, на що журналісти заперечили. Винятково в цивільних цілях. Через місяці очікування дозвіл було отримано. Ось так виглядає суворий механізм експортного контролю в Німеччинні, прогалини в якому дозволяють недбалим виробникам уникати відповідальності, а підставним посередниками забезпечувати РФ доступ до критичних технологій.
До таких посередників, яких також дослідили журналісти телеканалу ZDF, зокрема належить німецька компанія Deka Tools GmbH (нім. - Deka Werkzeuge GmbH), яка за останні три роки відправила в РФ частин верстатів з ЧПК на $8,5 мільйонів. За даними ZDF поставки відбувалися вантажівкою через фінсько-російський прикордонний пункт, а імпортувало продукцію російське підприємство «ДКВ Рус», директором якого є той самий громадянин Російської Федерації, що керує діяльність Deka Werkzeuge, розташованою в німецькому місті Білефельд. До клієнтів російського «ДКВ Рус» належать численні підсанкційні виробники озброєнь, холдинг «Тактичні ракети», що виробляє двигуни для ракет та компанія «Красный Октябрь», де за допомогою західних верстатів з ЧПК будуються двигуни для бойових вертольотів.
У своєму розслідуванні репортери ZDF повідомляють, що у Німеччині триває розслідування стосовно діяльності Deka Werkzeuge та її керівника. Зі свого боку РЕБ ще понад рік тому спілкувалося з органами влади німецького регіону щодо даного кейсу. Однак ні журналістам, ні експертам РЕБ до сьогодні не відомо про жодні результати цього розслідування.