Цього тижня санкційними акторами були як партнери України, так і Київ, а Росія, через світові обмеження, втрачала позиції як під землею, так і у космосі.
Росія готується до скорочення видобутку нафти через санкції та удари українських дронів
Росія може бути змушена скоротити видобуток нафти в найближчі місяці, оскільки санкції США й ЄС ускладнюють доступ до танкерів для транспортування в Азію, а регулярні атаки українських безпілотників заважають роботі нафтопереробних заводів у прикордонних регіонах. За даними Reuters, через санкції, вартість транспортування вантажу з російського тихоокеанського порту Козьміно до Китаю зросла в п’ять разів, а деякі порти закрилися для російських танкерів.
Троє керівників російських нафтових компаній, сказали Reuters, що реальність очевидна: у Росії не буде іншого вибору, як уповільнити видобуток нафти. За їхніми словами, у Росії зростає надлишок сирої нафти через падіння експорту та скорочення виробництва нафтопереробки. У Росії мало сховищ, і останніми тижнями Україна атакувала деякі з цих об’єктів за допомогою безпілотників.
Санкції гальмують російську космічну галузь
Через обмеження на імпорт високотехнологічного обладнання російська космічна програма зіштовхується з браком необхідних комплектуючих, що призводить до затримок і зривів у низці проєктів «Роскосмосу». Відсутність доступу до західних мікрочипів, електроніки та композитних матеріалів ускладнює збірку супутників і ракет, а постійне зростання вартості заміщення імпорту гальмує розробку нових космічних апаратів.
На тлі цих проблем Путін звільнив очільника «Роскосмосу» Юрія Борисова, який очолював агентство з 2022 року. Як пише The Moscow Times, причиною відставки стали «серйозні недоопрацювання» та невиконання ключових завдань із розвитку космічної інфраструктури РФ. Аналітики вважають, що Кремль шукає «цапа-відбувайла» за провали, зумовлені не стільки кадровими помилками, скільки наслідками санкційного тиску й неможливістю повноцінно співпрацювати із західними космічними агентствами.
Швейцарія повністю приєдналася до 15-го пакета санкцій ЄС проти Росії
Федеральна рада Швейцарії підтвердила повну синхронізацію з п’ятнадцятим пакетом санкцій ЄС, що зачіпає фінансовий, транспортний та енергетичний сектори Росії. Зокрема, обмеження передбачають заморожування активів, контроль за експортом товарів подвійного призначення та додаткові заборони на торгівлю російськими енергоресурсами.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Швейцарія все частіше відмовляється від традиційного нейтралітету і долучається до санкцій ЄС. Такий крок суттєво ускладнює російським компаніям можливості обходу санкцій через швейцарські банки та юридичні структури.
РНБО запровадила санкції за нищення української культури
Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення про санкції проти 55 громадян Росії, причетних до пропаганди «русского мира» та руйнування української культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях. Рішення ініціювали Міністерство культури та інформаційної політики разом із профільними експертами.
Заступник міністра культури Андрій Наджос у своєму дописі подякував за співпрацю Раді економічної безпеки України та Регіональному центр прав людини.
Санкції проти п’ятого Президента України
Президент України Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО щодо запровадження персональних безстрокових санкцій, зокрема проти п’ятого Президента Петра Порошенка.
Також під обмеження потрапили олігарх Ігор Коломойський, мільярдер Костянтин Жеваго, колишній співвласник "Приватбанку" Геннадій Боголюбов та ексдепутат від забороненої ОПЗЖ обвинувачений у держзраді Віктор Медведчук.
Ядерна зброя у Білорусі
На сайті російського парламенту з’явився документ, що регулює гарантії безпеки Союзної держави – Росії та Білорусі. У ньому передбачено можливість використання ядерної зброї в разі «агресії» проти будь-якої зі сторін, яка може включати як ядерні удари, так і застосування звичайних озброєнь, що становлять критичну загрозу суверенітету чи територіальній цілісності.
Крім того, стаття 5 угоди передбачає розміщення російських військових баз та підрозділів на території Білорусі для «запобігання і відбиття актів агресії». Проте реалізація цього пункту потребує окремих домовленостей між Москвою та Мінськом і не є автоматичною.
Турецькі картки Visa продаються на російських маркетплейсах
На російських онлайн-майданчиках з’являються пропозиції придбати турецькі банківські картки Visa. Це дозволяє російським громадянам здійснювати онлайн- та офлайн-платежі в іноземних магазинах і сервісах, попри санкційні обмеження для банків РФ.
Користувачам пропонується придбати карту Visa, випущену турецьким банком. Зазвичай картки оформляють через посередників, що викликає питання про безпеку таких угод і правомірність їхнього використання.
Питання виникає і про ефективність російського імпортозаміщення, яке змушує росіян до безрозсудних фінансових дій для отримання базових сервісів цивілізованого світу.
Такими були найактуальніші санкційні новини України й світу. Слідкуйте за нашими ресурсами, аби не пропустити новий «Санкційний дайджест» за тиждень.