Перший тиждень Дональда Трампа на посаді 47-го Президента Сполучених Штатів став синергією санкційних політик обох команд. Обмеження, введені Байденом, завдали відчутного удару по країнах CRINK, тоді як неочікувані ініціативи Трампа стали причиною напруги на усіх континентах, зокрема, і в Україні. Тим часом стартап із КНР підважив як ефективність технологічних санкцій США, так і передових американських ШІ-моделей.
Китай та Індія зупиняють купівлю російської нафти через санкції США
Санкції адміністрації Байдена, зокрема проти понад 180 танкерів «тіньового флоту», фактично залишили Індію та Китай без російської нафти.
Через зменшення доступних суден для транспортування російської сировини різко зросла вартість фрахту (оренди танкера для перевезення). Наприклад, до введення обмежень вартість доставки нафти з російського порту Козьміно до КНР становила близько 1,5 мільйона доларів. Після введення санкцій ця сума зросла до 6,5–7,5 мільйона доларів. Це спричинило значний розрив у цінах між продавцями та потенційними покупцями в Азії.
Фінансовий директор індійської Bharat Petroleum Corp Ltd повідомив Reuters, що компанія не отримала нових замовлень про березневі постачання, як це зазвичай буває в середині кожного місяця.
Російська нафта становила 36% імпорту Індії та майже п’яту частину імпорту Китаю у 2024 році. Сподіваємося, що у 2025-му цей відсоток наблизиться до нуля.
Санкції проти МКС провалилися в Сенаті США
Сенат США не зміг ухвалити законопроєкт про санкції проти посадовців Міжнародного кримінального суду (МКС) через опір демократів. Законопроєкт набрав 54 голоси «за» за необхідних 60 для просування.
Документ, схвалений раніше Палатою представників, передбачав обмеження щодо суддів та прокурорів МКС, які ініціювали розслідування проти високопосадовців Ізраїлю, зокрема прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу.
Противники ініціативи, включно з більшістю демократів, заявили, що санкції підірвуть міжнародну правову систему та можуть негативно вплинути на відносини з європейськими союзниками.
Китайський стартап кидає виклик технологічним санкціям США
Китайська компанія DeepSeek представила модель штучного інтелекту R1, яка за рівнем наближається до західних аналогів, але є значно дешевшою. Це призвело до падіння акцій американських технологічних гігантів і поставило під сумнів ефективність експортного контролю США, спрямованого на стримування військово-технологічного розвитку Китаю.
Для створення R1 компанія оптимізувала процес навчання, значно зменшивши навантаження на графічні процесори. Це дозволило DeepSeek наблизитися до рівня найкращих ШІ-моделей США, маючи вдвічі повільніші графічні процесори, що обмежуються американськими санкціями.
Санкційний бліцкриг на Колумбію
У неділю два американські літаки мали повернути до Колумбії групу нелегальних мігрантів, однак президент Колумбії Густаво Петро публічно відмовив суднам у посадці. У відповідь Дональд Трамп заявив, що запроваджує 25% мито на весь імпорт із Колумбії та візові санкції проти колумбійського керівництва.
До кінця понеділка Колумбія погодилася приймати депортованих громадян, що дозволило уникнути запровадження санкцій і стало помітною перемогою Трампа як у США, так і на світовій арені.
Ультиматум Трампа для Путіна: мир або руйнівні санкції
Подібний ультиматум Дональд Трамп висловив і Москві. Якщо Путін відмовиться від переговорів щодо завершення війни в Україні, США запровадять високі податки, санкції та мита на всі російські товари, які експортуються до США.
Втім, ці заяви не призвели до швидких наслідків, а Кремль обмежився коментарем, що не бачить у них нічого нового.
Збитковий «Газпром» скаржиться на брак коштів і планує підвищення цін для росіян
Тим часом на Росію продовжують діяти вже запроваджені санкції. «Газпром» знову повідомив про фінансові труднощі та планує підвищити ціни на газ для населення.
З липня 2025 року тарифи на газ зростуть на 10,3% — це майже повторює попереднє підвищення на 11,2% у 2024 році. Ще сильніше — на 21,3% — зросте вартість газу для російських підприємств електроенергетики та об’єктів житлово-комунального господарства.
Ймовірно, таким чином газова компанія намагається перекрити чисті збитки у 309,1 млрд рублів за дев’ять місяців 2024 року.
Мільярди USAID на паузі
Дональд Трамп підписав указ про тимчасове призупинення всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів до проведення перевірки, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям.
Для України це означає миттєве зупинення всієї невійськової підтримки, яка надається через Американську агенцію з міжнародного розвитку (USAID), зокрема для громадян на прифронтових територіях, ВПО, об’єктів критичної інфраструктури, Мінцифри, громадських організацій, медіа, культурних проєктів тощо.
Парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики розпочав консультації щодо можливого заміщення американської допомоги фінансуванням з Європи. А Зеленський доручив профінансувати деякі програми українським коштом.
Тим часом Федеральний суд в окрузі Колумбія тимчасово призупинив рішення Трампа про заморожування внутрішньоамериканської допомоги у відповідь на позов, поданий групою активістів Democracy Forward. Вони стверджували, що таке рішення адміністрації порушує першу поправку та закон про адміністративні процедури, який регулює нормотворчу діяльність виконавчої влади. Остаточне рішення очікується 3 лютого.
Окремий позов був поданий у Провіденсі, штат Род-Айленд, після рішення суду, ініційованого генеральними прокурорами 22 штатів та округу Колумбія. Вони також намагаються заблокувати зусилля Трампа щодо заморожування фінансування на час перевірки відповідності витрат його політичним пріоритетам.
Такими були санкційні новини за останній тиждень січня. Слідкуйте за сторінками РЕБ, аби не пропустити новий дайджест вже за тиждень.