Санкційний дайджест #4: контрабанда лазерів, Tencent — військова компанія Китаю та енергоресурси Кремля, що цікавлять Талібан, але не Захід

18:00, 16.01.2025
card-img

Перші тижні 2025 року були продуктивними для санкційних ініціатив як на Заході, так і на Банковій. І хоча ці обмеження призвели до реальних наслідків для країн CRINK, Москва досі знаходить шляхи для придбання передових технологій в обхід світових обмежень. Розповідаємо про це у Санкційному дайджесті #4. 

Санкції США напередодні інавгурації Трампа

15 січня Державний департамент і Міністерство фінансів США запровадили санкції проти понад 250 об’єктів. Нові обмеження спрямовані на протидію обходу санкцій США та військово-промисловий комплекс РФ. 

«Сьогоднішні дії підривають можливості Кремля обійти наші санкції та отримати доступ до товарів, необхідних для створення зброї для війни в Україні», — заявив заступник міністра фінансів Воллі Адейемо. 

Також Міністерство фінансів запровадило нові обмеження щодо майже 100 суб’єктів, які вже перебували під санкціями США. Повторні заходи ускладнять можливість зняття існуючих обмежень, адже для цього знадобиться погодження Конгресу.  

Енергетичні санкції США і Великої Британії

Сполучені Штати запровадили наймасштабніші санкції проти російського енергетичного сектору, спрямовані на обмеження основного джерела доходів Кремля, що фінансує військові дії проти України.  

Обмеження охопили 183 судна, переважно нафтові танкери, багато з яких належать до так званого "тіньового флоту" Росії. Також під санкції потрапили великі російські нафтовидобувні компанії "Газпром Нафта" та "Сургутнафтогаз". Обмеження торкнулися й фінансових систем, які Росія використовує для переміщення коштів, пов’язаних із торгівлею нафтою. 

Синхронно зі Штатами аналогічні обмеження запровадила і Велика Британія. Зазначається, що обмеження не вплинуть на енергетичну безпеку Королівства, яке вже майже повністю відмовилося від російських енергоносіїв. 

Танкери з російською нафтою застрягли у відкритому морі через санкції США та Британії

Після запровадження нових обмежень проти російського енергетичного сектору щонайменше 65 танкерів із російською нафтою дрейфують у відкритому морі. Згідно з аналізом Reuters п’ять танкерів стояли біля китайських портів, сім кинули якір біля Сінгапуру, інші залишаються поблизу Росії. 

Індія ж хоче повністю відмовитися від танкерів, які опинилися під обмеженнями США, пише Bloomberg із посиланням на індійського високопосадовця. Підсанкційним суднам не дозволятимуть розвантажуватися в індійських портах. 

10 країн ЄС закликали до заборони російського трубопровідного газу та СПГ 

Члени ЄС також прагнуть жорсткіших обмежень проти енергоресурсів Кремля. 10 країн ЄС, зокрема Швеція, Ірландія, Польща та країни Балтії, звернулися до Єврокомісії із закликом запровадити повну заборону на імпорт російського природного газу, включно зі скрапленим (СПГ). Вони хочуть обмежити доходи Росії на тлі високих цін на газ. 

Талібан прагне угоди з Росією щодо транзиту природного газу

Представники Талібану заявили про бажання укласти угоду з Росією щодо транзиту природного газу. Планується, що Афганістан щороку транспортуватиме до 50 мільйонів кубометрів СПГ через свою територію. Таліби вважають цю угоду життєво важливою для посилення ролі країни в регіональній торгівлі, хоча логістичні та геополітичні проблеми є значними перешкодами для її реалізації. 

Отож, донедавна терористичний у Росії Талібан може невдовзі стати для Путіна єдиним покупцем енергоресурсів, враховуючи санкції Заходу. 

Росія імпортує унікальне лазерне обладнання з США та ЄС в обхід санкцій 

Надзвичайно точні лазери, розроблені західними компаніями, продовжують потрапляти до Росії, зокрема через компанії з Європи та громадян ЄС, повідомляє The Insider. 

Зокрема, юстувальні лазери T-430 німецької компанії Status Pro Maschinenmesstechnik GmbH, що використовуються для калібрування металорізальних станків із надзвичайною точністю, можуть мати військове застосування в Росії. Лазери для машинного зору від компанії Z-Laser з Німеччини потрібні як для верстатів, так і для контролю якості та сортування продукції. Програмовані оптичні процесори II-VI WaveShaper, вироблені американською компанією Coherent, застосовуються в технологіях 5G та 6G, штучному інтелекті та оборонних системах і здатні обробляти сигнали з частотою до 1 терагерца. 

Україна запровадила новий пакет санкцій проти Росії

Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення РНБО про запровадження нового пакета санкцій проти фінансового сектору РФ. 

Обмеження спрямовані проти понад 300 осіб і організацій, які беруть участь у війні проти України або підтримують російську агресію. Серед санкцій — заморожування активів, заборона на проведення фінансових операції та відмова у в’їзді до України. 

Також Президент вніс до парламенту законопроєкт № 12406, яким запроваджується кримінальна відповідальність за спроби обійти санкції. Документ отримано Верховною Радою і передано на розгляд.  

Tencent та постачальник акумуляторів для Tesla — китайські військові компанії 

Адміністрація Байдена додала до списку «китайських військових компаній» Tencent Holdings Ltd., найбільшого у світі видавця ігор і власника WeChat, а також Contemporary Amperex Technology Co. Ltd., ключового постачальника акумуляторів для Tesla. США вважають, що ці компанії прямо чи опосередковано співпрацюють з армією Китаю або роблять значний внесок у промислову базу країни. 

Хоча цей список не містить конкретних санкцій, він завдає репутаційного удару та спонукає американські компанії уникати співпраці з його членами. 

Чи задасть ця хвиля обмежень динамічний ритм для санкційної політики у 2025 році чи залишиться тимчасовим шквалом перед приходом адміністрації Трампа? Дізнаємось у наступних Санкційних дайджестах від Ради економічної безпеки. 

Поділитись