Санкційний дайджест #3: Європа та США тиснуть на “вісь зла”, а Росія отримує ракети з КНДР, поки її громадяни страждають від продуктової інфляції

12:54, 28.12.2024
card-img

Санкційний дайджест #3 підсумовує вектори 2024 року. Європа не лише запроваджує нові обмеження, але й посилює контроль за дотриманням чинних санкцій. Вашингтон демонструє готовність до рішучих дій як проти Пекіну, так і проти Москви й проросійської влади Тбілісі. Тим часом Путін задіює всі резерви підсанкційного синдикату для війни проти українців, поки його громадяни потерпають від продовольчої інфляції. 

Вашингтон проти проросійської Грузії

США ввели санкції проти Бідзіни Іванішвілі, засновника та почесного голови правлячої партії «Грузинська мрія», за підрив демократичного та євроатлантичного майбутнього Грузії на користь РФ.  

Згідно з роз'ясненням Управління з контролю за іноземними активами (OFAC), всі активи Іванішвілі, які знаходяться в Сполучених Штатах або належать чи контролюються американськими особами, будуть заблоковані. В американському відомстві також зазначили, що рішення про санкції проти Іванішвілі було прийнято на підставі указу №14024, виданого президентом Джо Байденом 15 квітня 2021 року, у відповідь на "шкідливі дії Російської Федерації". 

«Іванішвілі та «Грузинська мрія» підривають демократичні інститути, сприяють порушенням прав людини та обмежують основні свободи в Грузії. Їхні дії зірвали євроатлантичне майбутнє Грузії, залишивши країну вразливою перед Росією, яка продовжує окупувати понад 20% її території. США засуджують дії «Грузинської мрії» під керівництвом Іванішвілі, включаючи насильницьке придушення протестів, переслідування журналістів, правозахисників та опозиційних діячів. США прагнуть притягнути до відповідальності тих, хто підриває демократію та права людини в Грузії», — йдеться в офіційному повідомленні на сайті Держдепу. 

Північна Корея нарощує постачання зброї до Росії

The Wall Street Journal повідомляє про збільшення виробництва зброї у Північній Кореї. Близько 200 військових заводів працюють на повну потужність.  

КНДР вже відправила до Росії 20 тисяч контейнерів із боєприпасами, включно зі 122-мм і 152-мм артилерійськими снарядами та новими балістичними ракетами класу Hwasong-11. Крім того, Пхеньян надав РФ 170-мм самохідні гаубиці та 240-мм реактивні системи залпового вогню великої дальності.  

Ця співпраця викликає занепокоєння серед західних країн, оскільки вона порушує міжнародні санкції та підриває зусилля щодо обмеження військових можливостей Росії.  

Велика Британія вдарила по “тіньовому флоту” Путіна

Сполучене Королівство включило до санкційного списку компанію 2Rivers, трейдера сировинних товарів із Дубая, керованого бізнесменами з Азербайджану. Під обмеження також потрапила Coral Energy, яка займалася торгівлею російською нафтою. Офіс прем’єра Кіра Стармера зазначив, що ці компанії були ключовими в торгівлі російською нафтою, а санкції спрямовані на обмеження нафтових доходів Росії.  

Велика Британія також оголосила про запровадження санкцій проти 20 суден, серед яких Ocean Faye, Andaman Skies і Mianzimu. Кожне з цих суден у 2024 році перевезло понад чотири мільйони барелів російської нафти. Наразі країна ввела санкції проти понад 100 суден, включаючи 93 нафтові танкери, що використовуються для транспортування російських енергоносіїв — більше, ніж будь-яка інша держава.  

Дванадцять європейських країн посилюють протидію “тіньовому флоту” Путіна

Данія, Естонія, Фінляндія, Німеччина, Ісландія, Латвія, Литва, Нідерланди, Норвегія, Польща, Швеція та Велика Британія оголосили про скоординовані заходи для протидії “тіньовому флоту” Росії.  

Морські служби цих країн вимагатимуть підтвердження страхування у суден “тіньового флоту” під час транзиту через стратегічні водні шляхи, такі як Ла-Манш, Данські протоки, Фінська затока і протока Саунд між Данією та Швецією. Метою ініціативи є припинення незаконних операцій шляхом посилення контролю, що підвищить операційні витрати Росії на протизаконну морську діяльність.  

США перевіряють китайські чипи на порушення торговельних правил

Президент Джо Байден оголосив про початок нового розслідування щодо китайських чипів, які використовуються в автомобілях та інших промислових товарах. Метою є виявлення можливих порушень торговельних правил і захист американських виробників.  

Розслідування стосується так званих “чипів попереднього покоління”, які менш передові, але все ще широко використовуються в різних галузях. Адміністрація Байдена прагне з'ясувати, чи застосовує Китай недобросовісні торговельні практики, як-от субсидії або демпінг, для отримання конкурентних переваг. Результати розслідування можуть призвести до введення нових тарифів або інших обмежень проти китайських компаній.  

Американська компанія вперше сплатила штраф за порушення експортних санкцій США

У період з лютого по жовтень 2023 року Integra Technologies Inc. незаконно постачала Росії транзистори та інші радіочастотні компоненти, включені до списку CHPL (common high-priority items), на понад $6,6 мільйона. Ці компоненти можуть використовуватися в радіолокаційних системах та інших високотехнологічних пристроях.  

Бюро промисловості та безпеки (BIS) Міністерства торгівлі США виявило 94 випадки порушень. Integra визнала свою провину, співпрацювала зі слідством, добровільно погодилася сплатити штраф, а також припинила всі поставки до Росії.  

Цей кейс демонструє, що США переходять від розмов зі своїми компаніями до покарань, що неминуче ускладнить для РФ закупівлі американських компонентів. 

Продукти дорожчають, бо росіяни стали більше їсти?

Путін заявив, що зростання цін на продукти в Росії пов’язане з “підвищеним апетитом громадян”. За його словами, споживання м’яса зросло вдвічі — до 80 кг на людину на рік, що значно перевищує світовий показник у 42 кг. За даними Росстату, станом на 16 грудня зростання цін на продукти в Росії досягло 10,93% у річному вираженні, що є максимумом з листопада 2022 року.  

Але звісно, це повʼязано саме з “апетитами” і аж ніяк не з міжнародною ізоляцією та банальною відсутністю імпортних товарів на полицях.   

Такими були санкційні новини третього тижня грудня. Слідкуйте за нашими ресурсами, щоб не пропустити новий випуск Санкційного дайджесту вже у січні 2025 року. 

Поділитись