Санкційний дайджест #2: передріздвяний 15-й пакет від ЄС, відключення верстатів від Японії та загроза китайським банкам від Мінфіну США

18:48, 17.12.2024
card-img

Напередодні свят країни-партнерки Києва були щедрими на нові обмеження для Москви та її посібників. Розкажемо про них у «Санкційному дайджесті» #2 від Ради економічної безпеки України.

16 грудня Рада Європейського Союзу ухвалила 15-й пакет санкцій проти Росії, включивши до нього 54 особи та 30 організацій

Також обмеження вдарили по «тіньовому флоту Путіна» — 52 судна, які Росія використовує для незаконного транспортування нафти чи нафтопродуктів, доставки зброї, крадіжки зерна або підтримки російського енергетичного сектору.

Вперше санкції ЄС торкнулися китайських суб'єктів, які постачають компоненти для безпілотників та мікроелектроніку для підтримки російської агресії. Також під обмеженнями — військова частина, відповідальна за обстріл дитячої лікарні «Охматдит», топменеджери енергетичних компаній, особи, відповідальні за депортацію дітей, пропаганду та обхід санкцій, а також двоє посадовців КНДР.

І, звичайно, нас не могли не порадувати санкції на цілу низку компаній, що постачають верстати з ЧПК для військово-промислового комплексу РФ, які були фігурантами наших розслідувань.

Штати розглядають можливість введення санкцій проти «тіньового флоту Путіна» та китайських банків — Міністерка фінансів Джанет Єллен

Це спрямовано на зменшення доходів Росії від нафти та обмеження її доступу до іноземних ресурсів для ведення війни в Україні. Єллен також зазначила, що США та їхні союзники можуть знизити встановлену ціну на російську нафту, яка зараз становить 60 доларів за барель, щоб посилити тиск на Росію.

Крім того, за словами Єллен, США обговорює з Китаєм виявлення фінансових операцій, які можуть сприяти військовим діям РФ. Міністерка не виключає можливості введення санкцій проти окремих китайських банків, якщо буде достатньо доказів їхньої участі у таких операціях. За її словами, попередження великим китайським банкам вже мали успіх, змушуючи їх бути обережними щодо санкцій, які можуть відключити їх від доларових транзакцій.

Японська компанія Okuma відмовилася розблокувати шість верстатів у Росії

Це сталося після того, як Японія розширила санкції проти РФ, заборонивши експорт товарів подвійного призначення, включаючи верстати з числовим програмним керуванням. Okuma аргументує свою позицію тим, що блокування було здійснено відповідно до умов контракту, які передбачають можливість відключення обладнання у разі порушення умов використання. При відключенні живлення або переміщенні верстата активується система захисту, яка блокує обладнання. Для зняття блокування необхідно ввести унікальний код, який Okuma відмовилася надавати.

Тепер дистриб'ютор «Пумори-інжиніринг інвест» вимагає від Okuma повернення вартості обладнання, оскільки через блокування дорогі верстати перетворилися на металобрухт.

Всього в Росію було поставлено близько 1500 верстатів з ЧПК від Okuma, які потенційно теж можуть бути заблоковані.

У РФ виготовили в 15 разів менше літаків, ніж пообіцяли Путіну

Росія з початку повномасштабного вторгнення в Україну змогла побудувати лише сім пасажирських літаків замість запланованих 108. Це свідчить про серйозні проблеми в авіаційній промисловості країни й ефективність міжнародних санкцій, які обмежують доступ до необхідних компонентів. Виробництво літаків, таких як SuperJet 100, завершувалося з довоєнних запасів, а нові моделі, як-от МС-21, стикаються з труднощами через відсутність західних комплектуючих.

За даними російських ЗМІ, уряд планує збільшити виробництво до 20 літаків у 2025 році, але це залежатиме від можливості подолання санкційних обмежень, що наразі виглядає малоймовірним.

Росії не вистачає 60 000 спеціалістів у сфері робототехніки

Про це заявив Євгеній Дудоров, виконавчий директор російського науково-виробничого об'єднання «Андроїдна техніка». Основними причинами дефіциту кадрів є перехід інженерів до ІТ та оборонно-промислового комплексу через вищі зарплати. Для подолання цієї проблеми необхідно підготувати 30 000–40 000 фахівців для промисловості, 12 000–15 000 для розробки та виготовлення роботів, і ще 20 000 для інтеграції машин у виробництво.

Відповідний дефіцит кадрів простежується в усіх сферах економіки РФ. Цікаво, чи пов'язано це зі звітами Генштабу ЗСУ — бойові втрати російських військових становлять понад 760 тисяч осіб.

Такими були санкційні новини другого тижня грудня. Слідкуйте за нашими ресурсами, аби не пропустити новий «Санкційний дайджест» за тиждень.

Поділитись