Санкції суттєво ускладнюють щоденне існування Росії та її посібників, змушуючи шукати нові способи обходу та альтернативні джерела для критичних ресурсів. У новій рубриці «Санкційний дайджест» ми розповідаємо як про нові обмеження, так і про їхній вплив на економіку країн CRINK. Цей дайджест охоплює новини останнього тижня.
Третій удар США по Китайським напівпровідникам
Обмежено експорт для 140 компаній, постачання 24 видів обладнання та трьох програмних інструментів пише Reuters. Це значно ускладнить виробництво передових напівпровідників, які можуть використовуватися у військових цілях. Також введено контроль за експортом високошвидкісної пам'яті (HBM), яка є ключовим компонентом для чипів штучного інтелекту.
Це третій за три роки пакет обмежень проти китайських напівпровідників, які Пекін використовує для військової модернізації.
З 1 грудня Китай обмежив експорт вольфраму
Хімічний елемент використовується у виробництві зброї та напівпровідників. Рішення прийнято в рамках нових правил контролю за експортом товарів подвійного призначення. Тепер компанії, які хочуть експортувати продукцію з вольфраму, повинні отримати відповідні ліцензії.
Китай контролює до 80% світового ринку вольфраму. Однак через напруженість у відносинах зі США зростає попит на вольфрам з інших країн. Міністерство оборони США планує заборонити своїм підрядникам купувати вольфрам із Китаю з 2027 року. У червні Китай був найбільшим постачальником вольфраму до США, забезпечуючи 45% імпорту.
Металообробна галузь Росії: критичний брак верстатів та кадрів
63–65% російських верстатів зношені, а деякі підприємства експлуатують обладнання понад 25 років. Частка верстатів віком до п’яти років становить лише 4,7%.
Критичною є і вартість нового російського обладнання. Якщо китайський завод виробляє верстат приблизно за 20 мільйонів рублів, то російський аналог коштуватиме у 4 рази більше — 80 мільйонів.
Галузь також стикається з гострим дефіцитом кваліфікованих кадрів, зокрема зварювальників, монтажників і слюсарів, зазначалося на пленарному засіданні російського форуму з металообробки «ТЕМП».
Ліхтенштейнська компанія не змогла оскаржити санкції США в суді
23 лютого 2024 року Управління з контролю за іноземними активами США (OFAC) додало до списку санкцій (SDN) Акселя Дігельманна, його сина Фріца та їхній бізнес у Ліхтенштейні. OFAC вважає, що Rheingold Edelmetall AG допомагала російським металургійним компаніям приховувати походження дорогоцінних металів і відмивати гроші через купівлю та продаж товару за готівку, обходячи санкції.
16 квітня Rheingold Edelmetall AG подала заяву до OFAC про виключення зі списку санкцій, а також звернулася до федерального суду США з вимогою зняти необґрунтовані санкції. Утім, 25 листопада суд визнав, що OFAC діяло в рамках своїх повноважень і що докази були достатніми для застосування санкцій, відхиливши позов. Це стало черговим сигналом для бізнесу, що співпрацювати з Росією означає відмовитися від співпраці з цивілізованим світом.
Тим часом Росія зосередилася на власних ресурсах
- У Дагестанському державному університеті презентували технологію вилучення літію з геотермальних розсолів. Проєкт спрямований на виробництво карбонату літію, що може стати перспективним джерелом стратегічного матеріалу, якщо звичайно справа дійде далі презентацій та освоєння бюджетних грошей.
- Москва планує збільшити геологічну вивченість територій Далекого Сходу та Сибіру до 65% до 2030 року. Додаткове фінансування дозволить відкрити нові площі для видобутку нафти, газу та твердих корисних копалин. А поки ні фінансування, ні технологій, ні попиту не вистачає на підтримку вже існуючих.
- Росатом планує в п'ять разів збільшити обсяги виробництва вуглецевого волокна до 2030 року, а міцність матеріалів досягне 7 ГПа. Чергове нагадування, що по Росатому пора вдарити санкціями.
- У Бурятії заплановано аукціон на право розробки Тетрахського родовища, яке містить 6,4 тонни урану. Це дозволить збільшити продуктивність російської уранової промисловості. А також розмір «уранової голки», на яку РФ підсажує світ.
- На Ловозерському гірничо-збагачувальному комбінаті завершили модернізацію основного технологічного обладнання, включно з новою флотаційною машиною. Це дозволить знизити втрати руди та підвищити обсяги якісної продукції. Щонайменш так стверджує російська пропаганда.
- На Солікамському магнієвому заводі створять нове виробництво рідкоземельних металів для радіоелектроніки, машинобудування та інших сфер. Інвестиції в проєкт складуть понад 7 мільярдів рублів, гарна сума для освоєння путінськими підрядниками.
Такими були новини першого тижня грудня. Слідкуйте за нашими ресурсами аби не пропустити новий «Санкційний дайджест» за тиждень.