Розрахунки з Китаєм в обхід SWIFT, стратегічне партнерство РФ та Ірану та можливі наслідки створення бази Росії в Судані — Санкційний дайджест #15

15:38, 25.04.2025
card-img

Через плани Путіна щодо військово-морської бази в Судані назріває конфлікт у відносинах між США та Росією

США закликали всі країни, включно з Суданом, не співпрацювати з російським оборонним сектором. Це сталося після новин про те, що Росія планує відкрити військово-морську базу в Порт-Судані. У Держдепі попередили: такі угоди можуть мати "серйозні наслідки", зокрема санкції проти причетних осіб або компаній. 

Росія хоче закріпитися на узбережжі Червоного моря — неподалік від американської та китайської баз у Джибуті. База в Судані може замінити сирійський Тартус, який Москва може втратити через політичні зміни в країні. Експерти вважають, що Порт-Судан може стати логістичним вузлом для російської зброї та впливу в регіоні. США застерігають: така співпраця ізолює Судан і поглибить нестабільність у регіоні. 

РФ ратифікувала договір про стратегічне партнерство з Іраном

21 квітня в Росії набув чинності закон про ратифікацію всеосяжного стратегічного партнерства з Іраном. Документ передбачає поглиблення військово-технічної співпраці, обмін розвідданими, розвиток торгівлі, енергетики (зокрема, нафти, газу та мирного атома), транспорту та фінансової інфраструктури з відмовою від залежності від третіх країн. 

Документ також містить положення про взаємну підтримку в разі нападу та відмову від застосування санкцій одне проти одного. Договір набуде чинності через 30 днів після його ратифікації Іраном. 

Siemens остаточно залишає Росію

Німецька Siemens Mobility продала свою частку в спільному підприємстві «Уральські локомотиви» за 2,1 млрд рублів. Покупцем стала маловідома компанія «Отавит», зареєстрована в Москві у 2024 році зі статутним капіталом 200 тис. рублів. 

Після угоди Siemens втратить 35% суми через «податок на вихід». Контроль над підприємством до 2027 року залишиться за Мінпромторгом РФ. 

Російські банки створили систему розрахунків із Китаєм в обхід SWIFT

Великі російські банки запустили систему «Китайський трек» для розрахунків із Китаєм без використання SWIFT і західних банків. Система працює через посередників у дружніх юрисдикціях, забезпечує взаємозалік платежів і фінансові гарантії для зниження ризиків блокування й дефолтів. 

ЄС оновив правила експорту зброї

Європейський Союз оновив правила експорту військових технологій, доповнивши Директиву 2008 року положеннями про права людини. Відтепер експортні ліцензії не надаватимуться країнам, які порушують міжнародне гуманітарне право або вчиняють гендерно зумовлене насильство, включаючи насильство над жінками та дітьми. 

Росія розширює розрахунки в рублях із Кубою

Банк «Новіком», дочірня структура «Ростеху», уклав угоди з банками Куби для розрахунків у рублях. Операції доступні для компаній і фізичних осіб. За рік обсяги платежів через кубинські банки зросли на 42%. Співпраця триває з 2016 року й охоплює туризм, транспорт і енергетику. 

Російський експорт нафти в Індію повністю оговтався від санкцій

Поставки російської нафти до Індії цього місяця наближаються до найвищого рівня за два роки. Обсяги відновлюються після перебоїв, викликаних санкціями США. Поставки російської сирої нафти в Індію, за даними Kpler, у квітні досягнуть 2,15 млн барелів на день, що стане найбільшим місячним обсягом з травня 2023 року. Поставки зросли після падіння до 14-місячного мінімуму в лютому.  

Торгівля нафтою між Росією та Індією повертається до майже нормального рівня, ланцюжки поставок відновилися. Основні обсяги прямують до Джамнагара, де розташований найбільший у світі нафтопереробний завод. Російська нафта Urals торгується з «вигідними знижками» порівняно з сирою нафтою із Західної Африки і з Близького Сходу. 

Турецький нафтопереробник Tupras відновив імпорт російської нафти Urals   

Після короткочасної зупинки на початку 2025 року через американські санкції компанія Tupras повернулася до імпорту російської нафти Urals. Це рішення було прийнято через ціну на російську нафту, яка знизилась до мінімуму з 2023 року, ставши фінансово вигідною навіть попри санкції.  

До кінця квітня 2025 року Tupras отримає щонайменше дві партії нафти Urals, що складає 730 тисяч барелів. З початку 2022 року російська нафта займає 65% від турецького імпорту нафти. Крім Urals, компанія також закуповує нафту з Бразилії, Нігерії, Лівії та Норвегії. 

Ще більше новин читайте у Моніторингу російського інформаційного простору в прикріпленому файлі.

Поділитись