«Російська агресія ведеться не лише проти України, а й проти Британії, ЄС та країн НАТО», — Ілона Хмельова для The Telegraph

03:00, 25.02.2025
card-img

Секретар РЕБ у подкасті «Ukraine: The Latest» підкреслила, що гібридні атаки Росії проти України почалися навіть раніше, ніж збройна агресія у 2014 році. А з 2022 року кіберагресія стала буденністю для українців — як військових, так і цивільних.

«Якщо говорити про повномасштабне вторгнення, кібератаки розпочалися за кілька днів до наступу на Україну. Вони охопили наш військовий сектор, зокрема Міністерство оборони, а також інші сфери, серед яких банківська. Ми бачили, що ці атаки використовувалися, щоб іще більше налякати українців, і при цьому були тісно пов’язані з атаками на інших напрямках. 

Взимку 2022–2023 років відбулася серія кібератак — саме тоді, коли вперше були зафіксовані потужні ракетні удари по енергетичній інфраструктурі України. Це дозволило нам побачити реальну кореляцію між різними вимірами агресії». 

За словами Ілони, ціллю Росії є не лише Україна. Усе частіше жертвами кіберагресії стають країни ЄС та Північноатлантичного альянсу. 

«Ми спостерігали багато випадків, коли європейські парламенти, які підтримували Україну, зазнавали кібератак у той самий день. Це наочний приклад того, що агресія Росії охоплює не тільки українську інфраструктуру та військові структури, а й цілі системи захисту в інших країнах ЄС та серед держав-членів НАТО». 

Попри заяви країн про те, що кіберзахист є невіддільною частиною колективної оборони, досі немає чітких, узгоджених критеріїв для визначення, коли кібератака стає приводом для застосування заходів за статтею 5 НАТО. Ілона вважає, що відповідь на цю багатовимірну агресію має бути комплексною та скоординованою на міжнародному рівні, аби ефективно дати відсіч агресору та убезпечити кіберпростір.

Слухайте повний випуск подкасту «Ukraine: The Latest» із секретарем РЕБ Ілоною Хмельовою на ресурсах The Telegraph. 

Поділитись