Американська Haas Automation стала першим у світі виробником верстатів із числовим програмним керуванням (ЧПК), що отримав штраф від Сполучених Штатів за порушення санкційного режиму. 17 січня 2025 року Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) і Бюро промисловості та безпеки (BIS) оголосили про сукупний штраф на понад $2,5 мільйона за незаконні постачання деталей ЧПК-верстатів до суб'єктів, включених до санкційних списків.
Розслідування встановило, що з грудня 2019 року по березень 2022 року Haas Automation продала 41 деталь для обслуговування ЧПК-верстатів підсанкційним компаніям у КНР та Росії. В OFAC підкреслили, що постачання таких товарів підривало міжнародні зусилля зі стримування російської агресії та безпосередньо сприяло військовим спроможностям країни-агресора.
Уперше про ймовірні порушення Haas Automation у матеріалі PBS NewsHour у березні 2023 року розповіли Денис Гутик, виконавчий директор РЕБ та Агія Загребельська, директорка з питань партнерств та співробітництва РЕБ. Згідно з дослідженням аналітиків Ради економічної безпеки, продукція Haas Automation через дистриб'ютора «Абамет» продовжувала надходити на російські підприємства після початку повномасштабного вторгнення. Проаналізовані матеріали були передані уряду Сполучених Штатів.
Після публікації PBS NewsHour, компанія Haas Automation рішуче заперечила всі звинувачення. У офіційній заяві виробник наголосив, що будь-які продажі верстатів Haas до Росії, завжди здійснювалися з суворим дотриманням усіх норм експортного контролю та санкцій.
У січні 2025, Haas Automation визнала 41 порушення Правил експортного контролю (EAR), співпрацювала зі слідством та вжила заходів для виправлення ситуації, що зменшило суму штрафу.
«Справа Haas Automation — важливий сигнал для світових корпорацій. Вони мають ретельно відстежувати кінцевого споживача своєї продукції, адже ціна співпраці з агресором буде високою. Це також приклад для урядів країн, бізнес яких досі постачає товари в Росію: щоб санкції запрацювали, необхідно запровадити механізм невідворотного покарання, як це зробили США», — зазначив Денис Гутик, виконавчий директор РЕБ.